Session Program 9am - 8pm

Westin Dragonara Resort, St Julian’s, 10th & 11th July 2017

Session/Program Time Keynote Moderator/Panelists Sponsor
Day 1 Agenda 10th July
Welcome to Follow the Entrepreneur Session Synopsis 09:00 - 09:15 Julie Meyer
Malta as an Investment Opportunity Session Synopsis 09:15 - 9:45 Mark Weingard
The Future of the EU, The Mediterranean and Malta Session Synopsis 09:45 - 11:00 Dr Joseph Muscat
  • Candace Johnson
  • Reinhold Karner
  • Andreas Wil  Gerdes
  • Michael Moszynski
  • Joe Portelli
Morning Coffee Break 11:00 - 11:15

Sponsored by Zarattini Int’l Ltd

The Future of Asset Management and Ecosystem Economics Session Synopsis 11:15 - 12:00 Dr Karl Strobl
  • Florence Anglès
  • John Bohan
  • Kenneth Farrugia
  • Chris Casapinta
The Future of Gaming, Cinema & Entertainment 12:00 - 13:00
  • Mark Blandford
  • Daan Kip & Sara Vogl
  • Eman Pulis
  • Angelo Dalli
  • Lubo Cheyatonov
Lunch Break 13:00 - 14:00
The Future of Connectivity 14:00 - 15:00 Philip O’Donovan
  • Malcolm Ross
  • Attila Keszeg
The Future of Financial Identity 15:00 - 16:00 John R. C. Porter
  • John Porter
  • Lubo Cheyatonov
  • Amit Pau
  • Steve Tigar
Afternoon Coffee Break 16:00 - 16:30
The Future Of Transportation 16:30 - 17:15 Boris Pilichowski
  • Fulvio Venturelli
  • Andre Anand Stark
  • Amit Pau
The Future of Retirement 17:15 - 18:00 Dr Karl Strobl
  • Justin Caffrey
The Future of Venture Capital In Europe 18:00 - 18:30 Julie Meyer

An interview with Xander Van Heiden

11th July Day 2 Agenda
Welcome Back To FTE Malta 09:00 - 09:15 Julie Meyer
The Future Of Energy 09:15 - 10:00 George Coelho
  • Kevin Sara
  • Cornelius Matthes
  • Peter de Bie
The Future Of Music 10:00 - 10:30 Rob Lewis
  • David Courtier Dutton
The Future Of Fund Management 10:30 - 11:00 Julie Meyer
  • Cigdem Erkman
  • Erik Ferm
  • Andreas Kuemmert
Morning Coffee Break 11:00 - 11:15
The Future of Property and Real Assets 11:15 - 12:00 Anastasia Andrianova
  • Steve Melhuish
  • Sherry Roberts

Sponsored by Belair

The Future Of Art 12:00 - 13:00 Premala Matthen
  • Premala Matthen
  • Serge Tiroche
  • Phyllis Muscat
    • Malcolm Ross
Lunch Break 13:00 - 14:00
The Future of Identity and Freedom 14:00 - 15:00 Julie Meyer
  • Yaron Brook
  • Roderick Cutajar
  • Eric Salama
  • Kaspar Korjus
  • Julie Meyer
The Future of Asia - Japan & China 15:00 - 16:00 John R. C. Porter
  • Mike Alfant
  • Mikko Puhakka
  • John Porter
Afternoon Coffee Break 16:00 - 16:30
The Future of Dense Networks 16:30 - 17:00
  • Harald Roesch
  • Kathleen Schneider
  • Jamie Finn
The Future of Video 17:30 - 18:15
  • Mark Bamford
Official Summit Close 18:15 - 18:30 Julie Meyer

Testimonials from FTE 2016 UK

Secure Your Seat at Follow The Entrepreneur 2017 in Malta